9K119 Refleks

9K119 Refleks – rosyjski system przeciwpancernych pocisków kierowanych strzelający pociskami 9M119 Refleks. Oznaczenie NATO – AT-11 Sniper.

Litera K w nazwie (np. 9K119 Refleks) oznacza cały system: pocisk wraz z systemem kierowania (celownikiem), natomiast litera M w nazwie (np. 9M119 Refleks) informuje że chodzi o sam pocisk.

System montowany jest w czołgach T-80 oraz T-90. Istnieje bardzo podobny system 9K120 Swir, który montowany jest w czołgach T-72B.

Pocisk jest wystrzeliwany z działa czołgu, jego ładowanie jest podobne jak klasycznych pocisków. Zasięg pocisku: 5 km. Prędkość pocisku wynosi 420m/s. Pocisk 9M119 jest kierowany półautomatycznie (podczas celowania działonowy musi utrzymywać znak celowniczy na celu) w kodowanej wiązce laserowej, emitowanej przez celownik-dalmierz 1G46.

Zalety i wady tego typu systemów ppk są różnie oceniane w rosyjskich publikacjach. Jak dotąd system nie były jeszcze sprawdzony w warunkach bojowych. Zaletą pocisków jest zwiększenie promienia rażenia czołgu do 5 km.

Czołgi standardowo posiadają 6 tego typu pocisków, ale ze względu na cenę systemu, używany jest tylko w jednostkach elitarnych.

Tego typu system nie ma swojego odpowiednika w wojskach NATO.

Istnieje wersja systemu 9K119M Inwar z pociskiem 9M119M – system przeznaczony do atakowania celów z pancerzem reaktywnym.

W różnych źródłach można znaleźć sprzeczne nazewnictwo systemów i pocisków Refleks i Swir:

Różne wersje wskazują na to, że mylone są pociski (oznaczenie M) z systemami (oznaczenie K) i ich nazwy własne (tym bardziej że system 9K120 Swir korzysta z pocisków 9M119 Refleks).